Chabówka skansen taboru kolejowego


Skansen taboru kolejowego w Chabówce - 2018/04.

Galeria: 

 

 


Panoramy:

 

 

 


Opis skansenu:

Skansen został zlokalizowany na terenie byłej parowozowni w Chabówce, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów. 

W 1976 roku na linii kolejowej do Zakopanego parowozy zastąpiono lokomotywami elektrycznymi. Od 1986 gromadzono w lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej parowozy, wagony, urządzenia kolejowe, aby w 1993 roku uroczyście otworzyć Skansen, do którego następnie przeniesiono cały ten zabytkowy tabor. 

W swoich zbiorach skansen posiada 51 parowozów (w tym 8 czynnych), 25 sprawnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i szereg innych urządzeń. Ogółem zgromadzono 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei.

Lokomotywy przeważnie pochodzą z chrzanowskiego Fabloku z lat 50. Niektóre są znacznie starsze, w tym parowóz TKb-1479 z 1878 roku, najstarszy spośród zachowanych w Polsce parowozów.

Atrakcją są również zabytkowe wagony towarowe oraz czynna drezyna, którą jeździli kolejowi dyrektorzy – stary model samochodu Warszawa, po zmianie kół może poruszać się również po drogach.

W izbie pamiątek zgromadzono wiele ciekawych eksponatów i materiałów piśmiennych związanych z historią kolejnictwa.

  


 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ