Zdjęcia:
Pustelnia Blaca (Pustinja Blaca) na wyspie Brać .
2021-07-23
Panoramy
PUSTELNIA BLACA – OBRONNY KLASZTOR MNICHÓW
Pustelnia Blaca w skład której wchodzi klasztor oraz muzeum należące niegdyś do mnichów położone są u podnóża wielkiej, pojedynczej skały w południowej części wyspy Brač pomiędzy Bolem a miejscowością Milna.
Początki Blaca sięgają XVI wieku, kiedy to tytułowi mnisi szukając schronienia na wyspie przed Turkami udali się w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do osiedlenia.
Pierwszymi pomieszczeniami mieszkalnymi były jaskinie wydrążone w skale, w których mnisi przechowywali żywność i wodę a następnie jaskinie służące jako schron dla zwierząt. Z upływem czasu zaczęły pojawiać się kolejne warstwy nowych pomieszczeń i budynków. Następnie wybudowany został klasztor i kościół oraz powstała duża wspólnota religijna.
Pod koniec 19 wieku powstaje wysoki mur (8 metrów wysokości) chroniący osiedle. Kolejną fazą było zbudowanie budynku trzypiętrowego, który z czasem wyposażył się w piękne i drogocenne meble, obrazy, zegary a także kolekcję książek.
Na najwyższym poziomie powstaje astronomiczne obserwatorium, w którym duchowny Nikola Miličević (1887 – 1963) studiuje swoje nauki – matematykę, fizykę i astronomię. Wybitny duchowy za pomocą największego w tamtym czasie na całych Bałkanach teleskopu odkrywa nową gwiazdę i kometę. Zarówno teleskop jak i zbiór naukowych książki, czasopism oraz dokumentów astronomicznych można zobaczyć podczas zwiedzania Pustelni Blaca.
Głównym pomieszczeniem w budynku była kuchnia w której wszyscy spotykali się na posiłki oraz wieczorne rozmowy. W środkowej części kuchni do dnia dzisiejszego w nienaruszonym stanie mieści się ogromny komin. Na skalnym klepisku przez cały rok nieustannie paliło się ognisko dookoła którego gromadziła się cała wspólnota. Ogień gaszony był tylko raz w roku (w Wielki Czwartek) i ponownie zapalany w Wielkanoc.
W budynkach Pustelni Blaca znajdowała się również jedyna na tym terenie szkoła do której uczęszczało około 20-tu uczniów. Każdego dnia, każdy uczeń miał obowiązek przynieść ze sobą jeden kawałek drewna, który był dokładany do ogniska. Była to zapłata za pobierane nauki, a tym samym dobra metoda na podtrzymanie „wiecznego” ognia.
Duchowa Wspólnota trwała ponad cztery wieki, do czasu kiedy w 1963 roku zmarł ostatni kapłan zarządzający klasztorem – Nikola Miličević. Od tamtej chwili Pustelnia Blaca staje się unikalnym zabytkiem kulturowym, łączącym w sobie wartości duchowe i dobra materialne.
Dzisiaj budynek odwiedzany jest przez turystów chcących na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce. Pustelnia Blaca to pomnik ludzkiej pracy i wytrwałości położony w wyjątkowej i dzikiej naturze wyspy. W roku 2015 Pustelnia Blaca stała się również kandydatem do Europejskiej Nagrody przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie krajobrazu.